پنجشنبه، اردیبهشت ۲۸، ۱۳۹۱

دلیل مرگ ابوریحان بیرونی مشخص شد

سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: «توانستیم دلایل مرگ 28 هزار ایرانی را در سال گذشته در آزمایشگاه‌های خود تشخیص دهیم.»
ما خوشحالیم که اگر اصولا دلیل زندگی‌مان برای کسی مشخص نیست، دست کم سازمانی هست که دلیل مرگ‌مان را تشخیص می‌دهد.
اگر هنوز دلیلی برای زنده بودن پیدا نکرده‌اید حالا ما دلایلی داریم که متقاعد می‌شوید بمیرید.
در ادامه می‌توانید با مطالعه‌ی منوی زیر - که سازمان پزشکی قانونی آن را منتشر کرده – از مسیری که پیش‌روی  زندگی‌تان قرار دارد، لذت ببرید و دلیلی برای خودتان پیدا کنید. (آمار زیر را آن‌ها دادند اما توضیحات توی پرانتز برای ماست.)

مرگ ناشی از تصادفات: 20 هزار نفر
(به نظر ما مرگ ناشی از تصادفات یعنی 20 هزار نفر به صورت تصادفی مرده‌اند نه این‌که با ماشین تصادف کرده‌اند. «تصادفی مردن» این طوری است که شما داری راست راست راه می‌روی اما از یک جایی به بعد دراز به دراز به راهت ادامه می‌دهی. [...])
  
مرگ ناشی از برق گرفتگی: 727 نفر
(اگر دقت کنید می‌بینید که افراد ناشی در برق مرگ ناشی از برق‌گرفتگی دارند. درست مشخص نیست چه تعدادی از این 727 نفر صرفا می‌خواستند فاز و نول را تشخیص دهند.)

حکایات ناشی
افرادی به ملاقات ابوریحان بیرونی که در بستر احتضار افتاده بود رفته بودند. چراغ‌ها خاموش بود و اتاق تاریک بود. ابوریحان از آن‌ها پرسید: «سیم قرمزه فاز بود یا نول؟»
آن‌ها گفتند: «ای ابوریحان، تو داری می‌میری. چه فرقی می‌کند کدام سیم فاز است یا نول؟»
ابوریحان چراغ قوه را گرفت توی چشم آنان و با حرص گفت: «چی می‌گویید؟ اگر فرق نداشت که من را الان برق نگرفته بود و توی بستر مرگ نیفتاده بودم.»

 مرگ ناشی از گازگرفتگی: 965 نفر
(ما هنوز متوجه نشدیم چطوری گاز می‌گیرند که منجر به مرگ می‌شود. خب گاز نگیرید. البته هر گازگرفتگی هم منجر به مرگ نمی‌شود. […]  مثلا در تاريخ آمده يك نفر شانه يكي ديگر را گاز گرفت اما اين گازگرفتگي هرگز منجر به مرگ او نشد!)


مرگ ناشی از سوختگی: 2 هزار نفر
(آدم دلش می‌سوزد وقتی می‌بیند 2 هزار نفر به این خاطر که یا دل‌شان سوخته، یا دماغ‌شان، یا جیب عقب شلوارشان، از دنیا رفته‌اند. البته اگر کسی جایی‌ش سوخت و منجر به مرگ شد شانس آورده. فکر کنید که یک عمر بسوزی و تا آخرش زنده بمانی.)
  
مرگ ناشی از غرق شدگی: 1000 نفر

(ما مطمئین این هزار نفر، مثلا خود ما، زیر قرض و بدهی و اقساط وام و کرایه خانه تا نوک بینی فرو رفته‌اند... قلپ قولوپ... دارم غرق می‌شم... یکی بره این اجاره خونه رو پرداخت کنه...)

مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر: 3500 نفر

(ما تا الان فکر می‌کردیم مصرف مواد مخدر منجر به مرگ است. الان فهمیدیم مصرفش عیبی ندارد و «سوء مصرف مواد مخدر» خطرناک است. پس درست مصرف کنید. ممنون.)

ما از خواندن این آمار متوجه شدیم دلیل اصلی مرگ ایرانی‌ها «ناشی» بودن است. لطفا ناشی‌گری نکنید.


 
  منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 28 اردیبهشت 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم)