چهارشنبه، اردیبهشت ۰۸، ۱۳۸۹

پدران مشغول كارند!‏

يا لطفا دست به كار شويد!

در روزهای اخیر علاوه بر مساله‌ی مهم زلزله و دلایل زمینی و زیرزمینی و روزمینی به وجود آمدن آن، موضوع ملی و مهم دو بچه نه تنها کافی نیست خیلی هم کمه، در جامعه مطرح شد. خیلی‌ها فکر می‌کنند این موضوعات برای شوخی و دور هم‌نشنینی مطرح می‌شود و جدی‌اش نمی‌گیرند، خیلی‌ها هم تا موضوعی رسانه‌ای شد قضیه را ول‌کن نیستند و روی آن حساب می‌کنند.
در همین راستا (راستای دو بچه کافی نیست) و یک راستای دیگر (راستای هر بچه معادل یک میلیون تومان به‌علاوه‌ی ماهی صدهزار تومان) تعدادی از مردم سریع دست به کار شده و مشغول سرمایه‌گذاری کوتاه مدت (نه ماهه) هستند.
همچنین طبق گزارش‌های کاملا ناموثق خبردار شدیم، تعدادی از آقایان بی‌کار که از پدر شدن و پیش از آن همسر شدن پرهیز جدی می‌کردند، برای به دست آوردن سرمایه‌ی کافی، به ازدواج و بهتر است بگوییم ازدواج‌ها روی خوش نشان داده و آستین‌ها را بالا زده‌اند، شیطون‌ها. به نظر کارشناسان اقتصادی (با گرایش زنان و خانواده) سرمایه‌گذاری روی چند "مولد سرمایه" بسیار کار خوب و باحالی است و دل آقایان را شاد می‌کند.
تحلیل‌گر "مسائل بلندمدت و کوتاه‌مدت به صورت کلی" درباره‌ی راستاهای بالا گفت: ما موافق ایجاد "بنگاه‌های زودبازده" هستیم. و در کل چه چیزی زودبازده‌تر از نوع سرمایه‌گذاری؟

یکی از بازاری‌های مکار، در همین رابطه پیشنهادی با شعار "کار از شما – سرمایه از ما" یا "سرمایه از شما – کار از ما" داشت که دیگر جا نداریم درباره‌اش بنویسیم! خب؟
...
در این عکس استقبال بی‌نظیر و باشکوه مردم از طرح دو بچه کافی نیست و بچه‌ای یک میلیون تومان، به صورت خیلی ظریف و قشنگ ثبت شده است.
یکی از مردم در حالی که به دوربین لبخند می‌زد، گفت: «ما هم موافقیم دوتا کمه، حالا مدرسه و تربیت و بهداشت و هزینه‌های دیگه‌ش هیچی، ولی جدی جدی خوب تو خونه جا نداریم نگه‌شون داریم، برای همین باید پهن‌شون کنیم تو کوچه، این‌طوری...»
که "این‌طوری" مورد نظر او در این عکس کماکان به حالت قشنگ مشهود است

منتشرشده در هفته‌نامه‌ی چلچراغ، ستون آسانسورچی، شماره‌ی 383
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)