یکشنبه، تیر ۱۹، ۱۳۹۰

هر ایرانی کماکان هزار متر


1

قضیه‌ی این شعار هزار متری آقای احمدی‌نژاد هم کش آمده. حالا شما یک شعار هزار متری را تصور کن که کش هم آمده باشد... یک هفته است همه دارند می‌گویند «آقای احمدی‌نژاد، محمود جان، اول صبر کن آن «مسکن مهر» از آب و گل در آید، بعد به فکر بعدی‌ش باش.»

اصلا کارشناس‌ها نشسته‌اند و حساب کتاب کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که این بلندترین شعار و وعده‌ای بوده که تا به حال به زبان آمده. حتا شنیدیم از کتاب گینس هم قرار است بیایند برای ثبت این شعار به عنوان وعده‌ی هزار متری.

اما یکی از کارشناس‌ها گفت: «شاید امسال آقای احمدی‌نژاد را به عنوان کارآفرین برتر معرفی کنند.» ما گفتیم: «چرا؟» کارشناس مربوطه گفت: «چون آقا محمود بیشترین موقعیت شغل و کار را تولید کرده است.» ما گفتیم: «چطوری؟» کارشناس مربوطه گفت: «این‌طوری که با یک سخنرانی ایشان، این همه کارشناس و تحلیل‌گر و ... می‌روند سر کار.»


2
روی کاناپه نشسته‌ام و دارم توضیحات و دلایل آقای احمدی‌نژاد را در دفاع از طرح هر ایرانی هزار متر می‌خوانم؛

آقای احمدی‌نژاد گفته: «می‌توان به 20 میلیون خانوار ایرانی هر کدام 1000 متر زمین بدهیم تا 10 درصد آن را زیر ساختمان برده و الباقی آن را به باغ تبدیل کنند.» 
  • - قبلا هم گفته بودم، این تنها راهی است که همه‌ی ایرانی‌ها می‌توانند بیایند توی باغ و بفهمند جریان از چه قرار است. 
  • - این‌طوری بیست میلیون خانواده‌ی ایرانی باید هر روز باغداری و باغبانی کنند. در نتیجه بیست میلیون شغل ایجاد می‌شود.
  • - البته بیل زدن، هرس کردن، آب دادن، کود دادن و ... شغل‌های مختلفی محسوب می‌شود و چند شغلی ممنوع است. پس از پزشک‌ها و مهندس‌های بیکار می‌شود برای بیل‌زنی و.. دعوت به عمل آورد. 
  • - همین‌طوری می‌پرسم، خیلی غیرکارشناسی البته، اگر این زمین‌ها را سر هم زیر کشت برد و دیگر با دیوار از هم جداشان نکرد و فضایی را برای راه و کوچه و خیابان و پارکینگ و چی و چی مصرف نکرد، بعد آن فضای مسکونی ده در صدی را تبدیل کرد به یک مجتمع مجهز و مدرن، بازده و تولید باغ بیشتر نمی‌شود؟ البته همین طوری عرض کردم، در حد کاردانی، وگرنه ما می‌دانیم که رییس‌جمهور باید کارشناس ارشد باشد. 


آقای احمدی‌نژاد در ادامه گفته: «جمعیت که تغییری نمی کند و میزان مصرف آب نیز به میزان جمعیت خواهد بود.»
  • - جدی؟ بچه‌ای یک میلیون تومان گفتید می‌دهید، این همه تبلیغ کردید که دو بچه شعار استکباری است، این همه تبلیغ کردید که ازدواج کنید وام می‌دهیم و چی و چی، همین الان مثل نقل و نبات، دارد بچه تولید و بهره‌برداری می‌شود، بعد حالا آمدید و می‌گویید «جمعیت تغییر نمی‌کند» همین‌طوری می‌پرسم، خیلی غیرکارشناسی البته.
  • - ما هم موافقیم که میزان مصرف آب با میزان رشد جمعیت نسبت مستقیم دارد. 


آقای احمدی‌نژاد در نهایت گفته: «ساخت باغ ویلای 1000 متری برای هر خانواده 40 میلیون و با احتساب هزینه‌ی 20 میلیون تومان برای هزینه حصار و شبکه آبیاری و احداث باغ، سر جمع 60 میلیون تومان تمام می‌شود.»

  • - 60 میلیون تومان؟ مردم برای یک میلیون وام ازدواج شش ماه و برای هفت میلیون تومان وام ماشین یک سال دوندگی می‌کنند، خب مشخص است که 60 میلیون تومان داشتند الان داشتند زیر باد کولر هندوانه قاچ می‌کردند و پاهاشان را روی هم انداخته بودند و قاه قاه به برنامه‌های زنده‌ی تلویزیون می‌خندیدند.


نسخه 
به نظر ما حالا که رسانه‌ها با طرح این موضوع، یک هفته است اساسا موضوع آقای رحیم مشایی و بقایی و... و جن و جن‌گیری و طرح سوال و پرونده‌ی مالی و چی و چی را فراموش کرده‌اند، بهتر است دیگر دولت هم پی این هر ایرانی هزار متر را نگیرد و بی‌خیال ماجرا شود. با تشکر.منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، دوره‌ی جدید، 19 تیر 90، شماره‌ی 2107 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)