سه‌شنبه، تیر ۲۱، ۱۳۹۰

اینترنت را چه کسی آزاد کرد؟

 
روز دوشنبه، بیستم تیر، اتفاق عجیبی افتاد و فیلترینگ اینترنت برای ساعاتی برداشته شد و سایت‌های فیلترشده در دسترش کاربران قرار گرفت. این خیلی اتفاق بدی بود که منجر به "بی‌بند و باری موضعی"، "بی‌ناموسی مقطع" و "فسق و فجور مزمن" در سطح جامعه شد.

نظر آدم‌های مختلف را در این زمینه پرسیدیم: 
وزیر آموزش و پرورش: من داشتم سرچ می‌کردم تا فیلم آن معلمی را ببینم که توی گوش دانش‌آموزهایش سیلی زده و آن‌ها را هم مجبور کرده توی گوش هم سیلی بزنند. البته مشخص است که این فیلم کار آمریکا و اسراییل و خارجی‌هاست. بله... که یکهو دیدم سایت ضدایرانی youtube فیلتر نیست. و من دیدم چقدر همه چیز آرام است. برای همین یادم رفت دنبال چی بودم و در یوتوب سرچ کردم همه چی آرومه... و دیدم که: «همه چی آرومه وزارت به من دل بسته... این چقدر خوبه که دشمن هستش... همه چی آرومه... پارلمان تعطیله... همه چی آرومه من چقدر خوشحالم... با این وزارتی که می‌کنم به خودم می بالم... البته باید عرض کنم که متاسفانه من توی مدرسه به خاطر معلم‌هایی که داشتیم وزن هجایی یا عروض را درست یاد نگرفتم.» 
اسفندیار رحیم مشایی: من داشتم دنبال فیلترشکن می‌گشتم تا مانیفست مکتب ایرانی را دانلود کنم که یکهو دیدم هیچی فیلتر نیست. برای همین سریع با اسکایپ با استاد بزرگ در کوه‌های تبت تماس گرفتم و با هم به صورت آن‌لاین سلپوت کردیم.» 
پرفسور دکتر استاد حسن عباسی: من کانکت شده بودم و وی‌پی‌ان را فعال کرده بودم که ببینم فیلم تحلیل "اتل متل توتوله" توی یوتوب چندتا بازدیدکننده داشته و آیا توانسته‌ام با تعداد بینندگان سریال فرار از زندان یا سریال منحط و ضد اخلاقی لاست رقابت کنم که دیدم... که دیدم... که دیدم هیچ‌چیز فیلتر نیست و حتا زن‌های فرنگی، که خاک بر سرها، باردار نمی‌شوند تا هیکل‌شان به هم نخورد دارند روی صفحه‌ی مانیتور براندازی نرم می‌کنند... برای همین سریع برای جوانان احساس خطر کردم و خیلی زود خواستم دیس‌کانکت شوم که... که... که گفتم حالا چه کاری است، بزنم سریال بیگ‌بنگ تئوری را هم دانلود کنم تا بعد تحلیلش کنم.
سردار'اسماعيل احمدي مقدم' فرمانده نيروي انتظامي: من توی فیس‌بوک، صفحه ندارم اگر چه "اين سايت بسيار خوش ظاهر است اما جعل عنوان من است و من آن را ايجاد نكرده ام و تنها فيس بوك ما سايت police.ir است." که سایت پلیس هم فیلتر نیست. برای همین حالا که فیس‌بوک فیلتر است و سایت پلیس دات آی‌آر فیلتر نیست من از جوانان این مرز و بوم و باقی اراذل و اوباش دعوت می‌کنم به جای فیس‌بوک بیایند و در این سایت – که فیلتر هم نیست – عضو شوند. البته ما امکان لایک کردن و تگ کردن در این سایت نداریم و به جای آن تعهد کتبی می‌گیریم. 
مخابرات: ما تلاش بی‌وقفه‌ای کردیم تا با رفع اختلالات مجددا سیستم فیلترینگ را فعال كنیم که با تلاش داشنمندان جوان الان فیلترینگ مجددا برقرار شده. اصلا ما برای جبران این اشتباه و اختلال، خود سایت "پیوندها" را هم فیلتر کردیم. ما از مردم عذر می‌خواهیم، خیلی کار زشتی کردیم. 
مردم: ما خیلی از مخابرات شاکی هستیم. احساس می‌کنیم تا حالا چنین توهین بزرگی به ما نشده بود. اصلا باید وزیر استیضاح شه و دولت جوابگو باشه. به چه قیمتی ما را یک ساعت بدون فیلترینگ به حال خودمان رها کردید؟ چه کسی پاسخگوی ضربه‌ای است که ما خوردیم؟
چین: تقصیر تکنسین‌های روسی است. 
روسیه: دروغ می‌گویند این چینی‌ها. 
ایران: ما اصلا در ایران فیلترینگ نداریم. 

 منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، دوره‌ی جدید، 21 تیر 90، شماره‌ی 2109 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)