چهارشنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۸۸

بعضی از طنزهای هفته‌نامه‌ی ایران‌دخت شماره‌ی 46


سوادآموزی  
لقمان و وزیر آموزش و پرورش‌اینا
یک زمانی توی کتاب‌های درسی یک حکایتی بود که از لقمان پرسیدند ادب از که آموختی؟ لقمان اشاره کرده بود که وزیر آموزش و پروش گفته است «به کسی ربطی ندارد که معلمان چقدر حقوق می گیرند و چرا کم می‌گیرند.» و بعد هم اضافه کرده بود «به تو چه که من ادب از کی آموختم بی‌تربیت.» ما از این حکایت نتیجه می‌گیریم که اگر این حکایت هنوز توی کتاب‌های درسی وجود دارد، برای حفظ شان وزارت آموزش و پرورش هم کشده، آن را با وایتکس پاک کنند که هیچ اثری هم ازش نماند.
آقا حمیدرضا حاجی بابایی همچنین اضافه کرده «خبرنگاران هر گاه بیکار می شوند یاد موضوع استخدام و حق و حقوق معلمان می افتند.» در همین رابطه خبرنگاران گفتند: «ما هر وقت بیکار می‌شیم می‌ریم توی صف که سهام عدالت‌مون رو بگیریم. چی کار با شما داریم؟»
آقا حاجی بابایی هم گفت: «مگر ما از شما سؤال می کنیم که شما چقدر حقوق می گیرید؟» خبرنگاران هم گفتند: «ما که نگفتیم شما چقدر حقوق می‌گیری، پرسیدیم چرا معلم‌ها حقوق نمی‌گیرند. یا اگه می‌گیرند دیر و زود می‌گیرند. یا اگه دیر و زود می‌گیرند چرا کم می‌گیرند. یا چرا دم انتخابات که می‌شه بیشتر می‌گیرن.»
آقا بابایی خبر «30 هزار دانش آموز معتاد در کشور وجود دارد»، را رد کرده و گفته: «کسی که این خبر کذب را منتشر کرده چرا نگفته است 30 هزار و یک نفر؟» جواب: «لابد توی مدرسه فقط شمردن تا سی هزار رو به‌شون یاد دادن.
بعد که که می‌خواستن برسند به سی هزار و یک، معلم‌شون تعدیل نیرو شده و رفته پی کارش.»
البته این حرف‌ها که به ما که هیچی، حتا به شما هم ربطی ندارد.

بحث کارشناسی 
سی.دی خام خریداریم

آقا احمدی‌نژاد به جای سی.دی بودجه سال 89 یک سی دی خام به علی لاریجانی داد.
در همین رابطه نظر چند کارشناس و چند آدم جویای کار را درباره‌ی تفاوت سی.دی خام یا سی.دی بودجه سال 89 جویا شدیم:
کارشناس اقتصادی: به نظر ما سی.دی خام ارزشش بیشتره، چون همین‌طور ندید مطمئنی که دویست و پنجاه تومن می‌ارزه.

کارشناس اجتماعی: من فکر می‌کنم سی.دی خام برای مردم و بطن جامعه کاربرد بیشتری داره. چون می‌شه از آینه‌ی ماشین آویزانش کرد و باهاش پز داد.
کارشناس فرهنگی: به نظر من سی.دی خام خوبه. چون می‌شود روش فیلم رایت کرد.
کارشناس مسایل اخلاقی: خدا رو شکر که سی.دی خام بوده. به هر حال سی.دی خام از سی.دی‌های بی‌ناموسی و بی‌تربیتی که به قیمت هزار تومن سر چهارراه‌ها فروخته می‌شه خیلی بهتره.
کارشناس همین‌طوری: سی.دی ات رو نبینم قناری!
کارشناس مجلس (موافق): با توجه به اهمیت این سی.دی خام در روابط دیپلماتیک جهانی، که به حتم جهان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، ما قرار است کمیسیون بررسی به انواع سی.دی خام را در مجلس راه‌اندازی کنیم و دکترین خامولوژی را در جهان نهادینه کنیم.
کارشناس مجلس (مخالف): یک آقایی جلوی مجلس به من مراجعه کرد و گفت: «اون سی.دی خام رو می‌شه بدید به من؟» من گفتم: «برای یادگاری می‌خوای؟» آن آقا گفت: «یادگاری چی‌یه بابا؟ می‌خوام بفروشمش لااقل دویست سیصد تومن دستم رو بگیره، بتونم بچه‌هام رو با اتوبوس ببرم توی سطح شهر بچرخونم.»


قضا و قدری 
با تشکر و اینا

از این‌طرف بانک‌ها قرار است بیشتر از پانزده میلیون تومان در روز نپردازند، از اون‌طرف مدتی است برای تودیع قرار وثیقه‌ی آزادی روزنامه‌نگاران و سیاستمداران، پول نقد اعلام می‌کنند. حالا دو دو تا چهارتا دیگه؟ اگر مثلا چهارصد میلیون قرار وثیقه برای کسی اعلام شود، خانواده‌ی بنده خدا اگر قرار باشد بروند و روزی پانزده میلیون تومان از بانک بگیرند که همین‌طوری الکی الکی بیست و هفت روز طول می‌کشد! مستدعی است قاضی محترم پیش از اعلام قرار وثیقه، بخشنامه‌های جدید بانکی را مطالعه فرماید. با تشکر. جمعی از بستگان و بازماندگان.


امتحان نهایی 
درک مطلب آقا حداد عادل‌اینا

آقا حداد عادل گفته جریان فتنه روی 22 بهمن حساب نکند!
اول این‌که هنوز کسی بیانیه نداده است. فردا سند نیاورند و نگویند کی و کی ملت را دعوت کردند به خیابان که باز هم آشوب شود. جریان چیست؟ (یک نمره) دوم این‌که اصلا مگر قرار بوده باز هم خبری شود که آقا حداد گفته قرار است خبری شود؟ (یک و نیم نمره) سوم این‌که مگر صدا و سیما اعلام نکرده فتنه خوابیده است؟ (بیست و پنج صدم نمره) معلوم شد آقا حداد تلویزیون ضرغامی‌اینا را اصلا نگاه نمی‌کند. لطفا منابع خبری ایشان را نام ببرید. (دو نمره)
آقا حداد در ادامه گفته «غربی‌ها هیچ دلیلی را برای فشار بیشتر به ایران ندارند به فرض چند تحریم علیه ایران وضع شود اما این ملت حقوق خود را از دست نخواهد داد چون طرفین وجاهت بین المللی ندارند.»اول این‌که این "طرفین وجاهت قانونی ندارند" دقیقا یعنی کی و کی؟! لطفا طرفین را نام ببرید. (دو نمره) دوم این‌که جدی جدی این تحریم‌ها تبدیل شده به کاغذپاره، دیگه حتا آقا حداد هم قضیه را جدی نمی‌گیرد. لطفا تحریم کنید. (دو و نیم نمره، رسم شکل نیم نمره)


چهره‌ی هفته
چهره‌ی اول

مطمئنا اگر کسی بتواند در یک روز هم بگوید «هاشمی رفسنجانی را لت و پار نکنیم.» و هم این‌که به اوباما بگوید «کاکاسیاه!» شایسته است به عنوان چهره‌ی هفته معرفی شود. اولین سلیبرتی هفته کسی نیست جز؛ لاریجانی. البته جوادشون.

چهره‌ی دوم
وقتی محبوبیت کسی این‌قدر زیاد است که وقت سخنرانی‌اش ملت به سمت کیک و نسکافه هجوم می‌برند و نصف سالن خالی می‌شود، به حتم یکی از مهمترین چهره‌های هفته است. با این اوصاف چهره فرهنگی ما چه کسی می‌تواند باشد غیر از محمد حسینی، وزیر ارشاد.

چهره‌ی سوم
بهترین تقدیر و تشکر از یک مدیر ورزشی این است که او را رییس سازمان شیلات کنیم! (و این مهم توسط دولت انجام شد که دست‌شان درد نکند، جامعه‌ی ورزش هم دعاگو است.) به همین‌خاطر هیات ژوری، علی‌آبادی را به ععنوان چهره‌ی سوم معرفی می‌کنیم.

.
منتشرشده در هفته‌نامه‌ی ایران‌دخت شماره‌ی 46 - دهم بهمن 1388