چهارشنبه، فروردین ۰۴، ۱۳۸۹

درباره‌ی کتاب طنز وبلاگی، نوشته‌ی رویا صدر

کتاب طنز وبلاگی، کتاب تحقیقی درباره‌ی ادبیات طنزآمیز در اینترنت و به نوعی دایره‌المعارف وبلاگ‌های طنز - تا به حال - است. البته ملاک برای این گردآوری هرگز نوشتن تخصصی طنز در یک وبلاگ نبوده است، بلکه نگاه کلی محقق، ادبیات طنزآمیز و رندانه بوده است.
فعلا شاید طالع ادبیات وبلاگی سعد نیست. چرا که انتشار آثار وبلاگی که قابلیت چاپ دارند، به صورت کتاب کاری سخت است؛ هم از نظر تمایل ناشر و هم از نظر نگاه ارشاد. برای همین هم، این کتاب که جزو اولین آثار تحقیقی درباره‌ی ادبیات اینترنتی فارسی است با این‌که مشکل ناشر نداشت و قرار بود توسط نشر چشمه منتشر شود، اما متاسفانه فرصت انتشار را به خاطر عدم مجوز انتشار از دست داد.
کار ارزشمند رویا صدر، نویسنده و محقق طنز، برای گرد آوردن آثار این کتاب در واقع تجربه‌ی اموفق حترام و حفظ حقوق مولف نیز بوده است. یعنی او برای آوردن هر نمونه‌ی طنز، به صاحب اثر نامه فرستاده و اجازه و رضایت او را برای بازنشر اثرش در قالب کتابی این‌چنین جویا شده است. این کار زمان‌بر او، در فضایی که آثار اینترنتی و چاپی از امنیت برخوردار نیستند و بارها و بارها حتا با جعل نام نویسنده، در جاهای گوناگون بازنشر می‌شوند، بی‌شک قابل تقدیر و ستودنی است.
این‌که طالع ادبیات اینترنتی برای کتاب چاپی شدن خجسته نیست، مانع از آن نمی‌شود که انتشار کتاب طنز وبلاگی در اینترنت سعد نباشد؛ یعنی در همان‌جا که گرد آمده، منتشر شود. سعد بودن طالع این کتاب را می‌توان از استقبال خوب وبلاگ‌نویس‌ها و خوانندگان وبلاگ‌ها از انتشار نسخه‌ی اینترنتی این اثر استنباط کرد.

پی‌نوشت: