جمعه، مرداد ۲۹، ۱۳۸۹

لولو و مقوله

عده‌ای از دوستان، خوانندگان، علاقه‌مندان زبان فارسی و البته علاقه‌مندان سخنرانی‌های رسمی از من خواستند تا نسبت به مقوله‌ی برده شده توسط لولو موضع‌گیری کنم.
عده‌ای هم از من خواستند به گروه "ما خواهان بازگرداندن مقوله‌ی برده شده توسط لولو هستیم" بپیوندم. عده‌ای هم پرسیدند که آیا من خبری از مکان پناهندگی لولو دارم یا نه، و همچنین خیلی جویا بودند که از آخرین وضعیت مقوله‌ی برده شده توسط لولو، گزارش مبسوطی بدهم. یا آیا هدف لولو از بردن این مقوله گروکشی سیاسی بوده است؟ یا گرسنه‌اش بوده و مقوله را تمام و کمال خورده یا حرص زده و مقوله را حیف و میل کرده است؟
خیلی‌ها هم مایل بودند من عکس‌هایی را از مقوله‌هایی که تا به حال توسط لولو برده شده یا خورده شده است منتشر کنم، تا مشخص شود کدام مقوله برای چه کسی بوده. و آیا اساسا تنها دست یک لولو در کار مقوله است و می‌آید و مقوله‌ها را می‌برد. یا یک باند هستند که به صادرات مقوله می‌پردازند.
عده‌ای پرسیدند می‌شود دزدگیر یا لولوگیر نصب کرد تا از دستبرد مقوله جلوگیری شود؟ راستش ما نمی‌دانیم! اما دانشمندان به صورت شبانه‌روزی دارند روی "مقوله بپا" کار می‌کنند که امنیت مقوله‌ها تامین شود. از طرفی پرسیده‌اند اگر مقوله مورد نظر، مورد دستبرد قرار گرفت بهترین کار تماس با پلیس است یا اورژانس یا آتش‌نشانی؟
یا بهتر است وقتی مقوله‌مان را دستبرد می‌زنند، تا هزار بشماریم بعد جیغ بزنیم؟
همچنین عده‌ای پرسیدند راهکار ما برای جلوگیری از سرقت مقوله و جبران خسارت فقدان مقوله توسط لولو چیست. و آیا اصولا بیمه در ایران چنین مقوله‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد یا نه؟ چون مثال می‌آورند که مقوله‌های دیگری که مربوط به بازیگران هالیوود است تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.
خلاصه طرح سوال زیاد بود. اما بیشتر نگرانی‌ها در مورد باز گرداندن مقوله مورد نظر بود. می‌بینیم که اساسا لولو دست روی مقوله‌ای مهمی گذاشته و جامعه را نگران کرده است.
اما ما معتقدیم مقوله‌ای را که لولو برد، برده است دیگر و کاری‌ش نمی‌شود کرد. دقیقا مثل همان سبو که بشکست و همان پیمانه که ریخت، یا دقیق‌ترش این‌که؛ آبرویی که ریخت ریخته است. به هر حال حتا اگر این مقوله بازگردانده شود، هم دستمالی شده و هم دهنی شده و هم وصفش نقل دهان این و آن بوده... خلاصه از لحاظ پزشکی میکروب و ویروس انتقال بیماری‌های آن‌چنانی هم از راه تماس دست و دهان منتقل می‌شود و مقوله‌ای که دست به دست شده و دهان به دهان چرخیده دیگر چنگی به دل می‌زند و ممکن است خطرناک و بیماری‌زا هم باشد!
برای همین بهتر است لولو، مقوله را برنگرداند. و خود لولو هم اگر آفتابی شد سریعا قرنطینه شود. خلاصه‌اش این‌که ما رسما می‌گوییم: «ای لولو! ما را ز مقوله برده می‌ترسانی؟!»


منتشرشده در هفته‌نامه‌ی پیک سبز، ویژه‌نامه‌ی شبنامه، شماره‌ی 329، 28 مرداد 89
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)