یکشنبه، تیر ۱۱، ۱۳۹۱

مبارکه مرسی دست شما درد نکنه

و چند مساله خارجی دیگر


امروز قصد داریم برای دور زدن تحریم‌ها کاناپه را به عنوان صادرات غیرنفتی در بازارهای جهانی بازاریابی کنیم و برویم توی کار چند سوژه‌ی فرنگی. البته این موضوع را که سوژه‌های داخلی خط قرمزش روز به روز پررنگ‌تر می‌شود و ما مجبوریم گاهی به جاهای دیگر گریز بزنیم، از اساس تکذیب می‌شود. خوشبختانه دست آدم باز است که راجع‌به هر چی خواست بنویسد و بدبختانه دست مدیرمسوول هم باز است که هر چی خواست حذف کند و متاسفانه دست مقام مسوول هم باز است که دست ما را بگذارد زیر سنگ یا توی پوست گردو. (ما در این لید از آرایه ادبی «به در می‌گویم دیوار بشنود» استفاده کردیم.)

لوله‌های عراق
قضیه پیچیده شد.
عربستان می‌خواهد لوله‌های   نفت  عراق را باز کند تا اگر ایران خواست تنگه را ببندد عربستان کارش را از لوله‌های عراق راه بیندازد و نفتش را از توی عراق بفرستد خارج.
به نظر ما ایران خیلی آقایی و ... درآورد که جنگ هشت ساله را به روی عراق نیاورد. هر چند دست کم عراق باید خودش جوانمردبازی و... درمی‌آورد و کلاهش را می‌گذاشت بالاتر و خودش می‌آمد دست کم پول شیشه‌های خانه‌ی مردم را که در بمباران شکسته بود خشکه حساب می‌کرد. حالا باقی‌ش بماند. حالا که عراق این کارها را نکرده آیا باید اجازه بدهد عربستان لوله‌هاش را تعمیر کند و نفتش را از آن جا وارد بازار جهانی کند؟ حتا اگر بحث را ناموسی و انسانی نکنیم، آیا این کار اخلاقی است؟
حالا ما منتظریم ببینیم اگر ایران تنگه را ببندد و کار به عربستان تنگ شود، آیا عراق  لوله‌هاش را برای عربستان باز می‌کند؟ باید منتظر ماند و دید نتیجه   چه خواهد شد.

قبرس و باقی قضایا
اگر یادتان باشد چندسال پیش ایران از قبرس خر وارد کرد. به نظر ما ...
بهتر است ایران در اقدامی ضربتی هر چی خر از قبرس وارد کرده به آن کشور دیپورت کند. با این صادرات غیرنفتی شاید مشکلات زیادی حل شود.

مبارکه مرسی دست شما درد نکنه
این سوال را یکی از همکاران مطرح کرد: «با توجه به این‌که رییس‌جمهور سابق مصر مبارک بود و الان شده مرسی، دور بعدی چه کسی رییس‌جمهور مصر خواهد شد؟»
به نظر شما کدام گزینه صحیح‌تر است؟
الف- دست شما درد نکنه.
ب- قابل نداره.
پ- چشم‌تون روشن.
ت- جیگرت رو.منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 11 تیر 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در اینترنت بازنشر می‌کنم.)