شنبه، دی ۱۶، ۱۳۹۱

چرا فیل هندوستان یاد ما نمی‌کند؟


فرق ما و هند   
در هند
در هند یک تجاوز گروهی در اتوبوس اتفاق افتاد. مردم در شهرهای مختلف به نشانه اعتراض به دولت و ناامنی زنان به خیابان آمدند. دولت اتوبس‌ها را از نصب پرده و داشتن شیشه دودی منع کرد و برای حفاظت از زنان گشت‌های ویژه و شبانه‌ای را در شهرها راه انداخت. پلیس هند شماره تلفنی را اعلام کرد که ویژه کمک به زنان در معرض خطر بیست و چهار ساعته در دسترس خواهد بود. نحست وزیر هند به شدت از مرگ این قربانی تجاوز ابراز تاسف کرده و گفت دلیل خشم مردم را درک می‌کند. یکی از مقامات هند گفت باید قانونی ضد تجاوز وضع شود و پیشنهاد داد این قانون ضد تجاوز به نام قربانی هندی نامگذاری شود. صدها نوازنده در یک گردهمایی با نواختن آهنگی از جان لنون به مساله تجاوز در هند و ناامنی زنان اعتراض خودشان را اعلام کردند. البته اصولا زن در فرهنگ هندوستان جایگاهی در حد شهروند درجه دو دارد.

تلاش برای ثبت در گنیس
یک‌جایی یک تجاوز گروهی اتفاق افتاد، یک‌سری فکر کردند مد است از فرداش روزی یک خبر تجاوز گروهی توی شهرهای مختلف منتشر شد. هر دفعه برای این‌که رکورد بزنند یک نفر به گروه‌شان بیشتر می‌شد. دست آخر شدند 50 – 60 نفر. که همین‌طوری پیش می‌رفت ممکن بود از کتاب گینس برای ثبت بیایند سری به ما بزنند.

بدعتی نو در تجاوز
اینجا یک تجاوز گروهی اتفاق افتاد، منتها دیدند چرا همیشه یک گروه به یک نفر تجاوز کند؟ این تکرار و دور تسلسل تا کی؟ فرداش خلاقیت به خرج دادند، بی‌دعوت رفتند مراسم عروسی و به یک گروه – متشکل از خانواده عروس و داماد با هم - تجاوز کردند. و آغازگر سبکی نو در تجاوز گروهی شدند.

تو باغ نباشی ضررش کمتره
اولش می‌گفتند مردم توی باغ نیستند. بعد مردم رفتند توی باغ. به‌شان تجاوز گروهی شد. این‌طوری شد که مردم دیگر میلی ندارند توی باغ باشند و سرشان به کار خودشان گرم است.

دیالوگ
: فلانی توی باغ نیست. بیاوریمش توی باغ؟
- ای شیطون.

سیب یا کلاغ؟
یک تجاوز گروهی اتفاق افتاد اول گفتند طرف خودش تو باغ نبوده، می‌خواسته توی باغ باشد، خودش با پای خودش رفته باغ. بعد دیده خبرهایی هست او هم خبرساز شده و رفته  توی دل گروه گفته «سلام گروه متجاوز، چهل پنجاه نفرتون حال‌تون خوبه؟ من با پای خودم آمدم، اصلا کرم از خود درخت است، خوب شد؟» بعد هم آن‌ها که تقصیر را انداختند گردن طرف گفتند کرم از خود درخت است و نتیجه گرفتند که مقصر سیب است نه دسته کلاغ‌ها.

واکنش اجتماعی
یک‌جایی یک تجاوز گروهی توی باغ اتفاق افتاد، مهم‌ترین واکنشی که مجلس نشان داد این بود که بررسی لایحه ازدواج مجدد را دوباره آورد توی صحن. مهم‌ترین واکنشی که جامعه نشان داد این بود که صدتا جوک ساختند.

نتیجه بی‌ضرر
1- به نظر ما، ما این‌قدر فیل هوا کردیم که دیگر فیل ما هوایی شده و نمی‌تواند یاد هندوستان کند.
2- فیل هندوستان هم که یاد ما نمی‌کند چون ما از دماغ فیل افتاده‌ایم.


منتشرشده در روزنامه شرق، 16 دی 1391، ستون از هر نظر بی‌ضرر
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در اینترنت بازنشر می‌کنم.)