سه‌شنبه، اسفند ۱۶، ۱۳۹۰

آیا مجلس تغییر کاربری خواهد داد؟

(کاناپه پیش‌بینی می‌کند)
 
 
ما حدس می‌زدیم این‌طوری شود و شد. مشخص بود. تابلو بود. رو بود. البته شاید کسی نمی‌توانست بین مطبوعات و ازدواج ارتباطی پیدا کند. اما ما کرده بودیم. و وقتی کردیم به دوستان هم گفتیم. دوستان گفتند از کجا می‌گویی؟ ما گفتیم از اینجا. گفتند از کجا؟ گفتیم از اینجا که از وقتی توی مجلس موضوع "ازدواج موقت" مطرح شد و تلاش شد ازدواج موقت قانونی شود ما می‌دانستیم ته این ماجرا به کجا می‌کشد؟ گفتند به کجا می‌کشد؟ گفتیم به مطبوعات. و توضیح دادیم تا حالا توی مطبوعات هر چی "توقیف موقت" بوده یا تبدیل شده به "توقیف ثابت"، یا رسیده به "توقیف مجدد". جریان ازدواج موقت هم همین است. وقتی کسی ازدواج موقت کند یا تبدیل می‌شود به ازدواج ثابت، یا بعدش باز هم ازدواج مجدد می‌کند. (این از این.)
 
مشکل پیدا شد
دیروز نوشتیم که آقای احمدی‌نژاد گفته مشکل کشور منابع مالی نیست. (و فکر کردیم شوخی می‌کند.) اما امروز مجلس مهم‌ترین و داغ‌ترین بحثی که داشته "ازدواج مجدد" بوده (و گویا قضیه جدی است و شوخی نمی‌کنند و – بحث - جدی می‌کنند.) پس ما نتیجه می‌گیریم مشکل مملکت ازدواج و مسائل مربوط به آن است. یعنی الان توی مملکت هیچ مشکلی نیست و همین قضیه‌ی ازدواج مجدد آقایان حل شود هم خیال آقایان آرام می‌شود، هم خود آقایان. وقتی هم که آقایان ازدواج مجدد کنند و راحت شوند، خیال‌شان هم راحت می‌شود، وقتی هم که خیال آقایان راحت باشد کشور آرام می‌شود. به نظر ما این بهترین طرحی است که برای "آرام‌سازی مردم" و بازگشت آرامش تا حالا ارائه شده است. قبلا آقای احمدی‌نژاد هی می‌گفت جوانان زود ازدواج کنند. ما فکر می‌کردیم می‌خواهد سر بچه‌ها گرم شود و سرشان برود توی کار خودشان و کاری به کارهای دیگر نداشته باشند. اما حالا که مجلس هم ازدواج موقت را ول کرده و چسبیده به ازدواج مجدد، متوجه شدیم قضیه خیلی بیخ‌دارتر از این حرف‌هاست. البته ما که فکر می‌کنیم اگر قضیه را بیخ - حل - بکنیم علاوه بر مشکل کشور، مشکلات اساسی دولت و مجلس هم حل می‌شود.
 
راهکار مشکل
حالا که برای دولت و مجلس مشخص شده برای همه روشن است که مشکل چیست؛ ازدواج موقت و مجدد و باقی مسائل. برای همین ما چندتا راهکار کلی می‌دهیم که مشکلات یک‌سره فیصله پیدا کند.
 
الف- صبح به صبح در همه‌ی منابع آب آشامیدنی کشور کافور ریخته شود تا کشور کمی آرام شود.
ب- صبح به صبح حتما بطری‌های آب معدنی که در هیات دولت و مجلس گذاشته می‌شود با یک پارچ آب از منبع بالا که ذکرش رفت عوض شود تا ببینیم قضیه چه می‌شود.
پ- به نظر ما چندتا از نماینده‌ها ازدواج موقت و مجدد کرده‌اند، و حالا نمی‌تواند جواب منزل را بدهند. برای همین دارند سعی می‌کند قضیه را قانونی کنند. که اگر کلاه شرعی نتوانستند سر عیال مربوطه بگذارند، قانونا مجابش کنند.
ت- به نظر ما بهتر است جای این‌که جوانان را ترغیب کنیم زودی بدوند و بروند ازدواج کنند که سرشان برود توی کار خودشان، برای‌شان کار تولید کنیم. اگر جوان برود سر کار، وقت نمی‌کند که کار بدی هم بکند و کلا کشور آرام می‌شود و آمار آسیب‌های اجتماعی مرتبط با قضیه‌ی جوانان هم می‌آید پایین.
ث- به نظر ما بهتر است جای این‌که ازدواج مجدد و موقت را قانونی کنیم تا خودمان را جلوی منزل توجیه کنیم، و با این کار ذهن مردان کشور را هم درگیر کنیم که پا شوند و بروند شلوارشان را دوتا کنند، خودمان از یک شلوار خوب استفاده کنیم تا نیازی به شلوار دوم نداشته باشیم.
 
پیش‌بینی
به نظر ما اگر همه‌ی مردان، دوتا سه‌تا چهارتا پنج‌‌تا (یا هر چه بیشتر دست‌شان برسد نوش جان‌شان. ما که بخیل نیستیم.) زن داشته باشند دیگر در مجلس موضوعی برای بررسی نمی‌ماند و بعد از مدتی اساسا نیازی هم به مجلس نخواهیم داشت چون جز ازدواج کار دیگری نداریم که بکنیم. برای همین و با توجه به داغ بودن بحث ازدواج در این دوره از مجلس، پیش‌بینی می‌کنیم مجلس – کم کم – به محضر تغییر کاربری بدهد.
 
 
 
 
 
این طنز در روزنامه‌ی اعتماد، 16 اسفند 90، منتشر شده است.
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)