شنبه، خرداد ۲۷، ۱۳۹۱

ثمره هاشمی نظریه عجیبی رو کرد: ما وارد می‌کنیم اما انگار داریم تولید می‌کنیم

احتمالا یادتان نمی‌آید اما آن اوایل جای رحیم مشایی، ثمره هاشمی بود. یعنی همه اخبار و همه مرموزسازی‌ها و مشکوک‌سازی‌ها دور اسم ثمره هاشمی / هاشمی ثمره می‌گشت. اما خیلی زیرپوستی ثمره هاشمی از جلو رفت توی سایه و رحیم مشایی از توی سایه آمد بیرون.

خلاصه مجتبی ثمره هاشمی، که گاهی آفتابی می‌شود، این‌بار در گفت‌وگو با روزنامه‌ی کشور آفتاب تابان، یومیوری ژاپن، حرف‌هایی زده که یا درست به ژاپنی ترجمه نشده یا درست از ژاپنی ترجمه نشده یا درست گفته نشده یا درست شنیده نشده یا چی.

ثمره هاشمی که گویا تازه به ایران برگشته و فکر می‌کند هنوز دوران خانه متری چهارصد پونصدهزارتومان است گفت: «يكي ديگر از پیشرفت‌های ايران در سال‌های اخير رفع ريشه‌اي مشكل مسكن است.»
ما گفتیم: «آقا شما کاناپه‌لازم هستید و باید استراحت کنید. بفرمایید. بفرمایید روی کاناپه دراز بکشید.»
ثمره هاشمی که روی کاناپه دراز می‌کشید گفت: «ولی جدی گفتم. در سال‌های اخیر مشکل مسکن ریشه‌ای رفع شده است.»
ما گفتیم: «ثمره جان، هاشمی جان، حالا مشکل مسکن شما و خانواده و دوستان ریشه‌ای رفع شده قرار نشد تعمیم بدهی به همه که. باشه عزیزم؟»

خوشبختانه ثمره خوشبخت است
ثمره هاشمی یکهو به ذهنش رسید به یومیوری ژاپن بگوید: «خوشبختانه امروز در كشور سطح عمومي درآمد افراد افزايش يافته.»
ما چندسالی است با موضوع ارائه آمار و نشان دادن نمودار دولتی کنار آمدیم. یعنی دیگر نمودار و آماری را که به صورت رسمی در موضوعات اقتصادی و غیره مطرح می‌کنند جدی نمی‌گیریم. ولی وقتی یکی می‌گوید خوشبختانه سطح درآمد افراد افزایش یافته خیلی دوست داریم چیزهایی را به او حواله کنیم.
مثلا: فتوکپی قبض گاز و برق و تلفن، از قرار بین سی چهل تا سیصد چهارصد هزار تومان.
مثلا: فتوکپی رسید پرداخت اجاره خانه، از قرار بین سیصد چهارصد هزار تومان تا یک میلیون و نیم برای پنجاه متر آپارتمان.
مثلا: فتوکپی کرایه تاکسی درون‌شهری از قرار چهارصد تومان تا دوهزار تومان.
مثلا: فتوکپی نان سنگک هزار تومانی و بربری پانصد تومانی.
مثلا... فقط آقای ثمره هاشمی آدرس بدهند که این‌ها را به ایشان حواله کنیم تا ببینند جریان از چه قرار است.

خوبیت نداره
ثمره هاشمی که یا قیمت‌ها دستش نیست یا چند وقت است از خانه خارج نشده و نمی‌داند دنیا دست کیست، گفت: «امروز، ايران بسياري از محصولات صنعتي و كشاورزي را كه در گذشته از خارج وارد مي‌شد با كيفيت جهاني توليد مي‌كند.»
ما به نیابت از کارگران، صنعتگران، صاحبان صنایع، کارخانه‌داران، کشاورزان، دامداران و غیره از تعجب دهان‌مان باز ماند و از ثمره هاشمی پرسیدیم: «ببخشید واقعا معنی "تولید" را نمی‌دانی؟ یا اصولا واردات را جزو تولیدات می‌دانی؟ یا خواستی در طرح شادسازی جوانان و جامعه مشارکت کنی؟ یا چی؟»
ثمره هاشمی گفت: «به قول قیصراینا، حالا درسته فقط وارد کردیم اما ما همه جا گفتیم فقط تولید کردیم، آره... خوبیت نداره، شما هم بگو تولید کرده.»


درک مطلب ثمره
به نظر شما چرا ثمره هاشمی دنیا را این‌طوری می‌بیند؟
الف- چون گاهی آفتابی می‌شود و کمبود آفتاب آدم را این‌طوری می‌کند.
ب- چون فقط روزنامه ایران و تیترهای صفحه اول آن را می‌خواند و با اصل ماجرا آشنا نیست.منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 27 خرداد 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)