چهارشنبه، شهریور ۰۸، ۱۳۹۱

حقوق جیگری و حقوق خری


نامه به جیگر بعد از ممنوع التصویر شدن


خدمت حضرت مستطاب جناب آقای جیگر
با سلام
شنیده شد که شما نیز ممنوع التصویر شدید. این کاغذ را هم برای دلداری شما هم برای این‌که پرده از روی حقایقی بردارم می‌نویسم. این‌طوری؛

جیگر جان
خیلی فکر کردم مشکل صدا و سیما و ارشاد با تو چیست. دو حال بیشتر ندارد؛ یا با جیگر بودن تو مشکل دارند یا با خر بودن تو. که به نظر با خر بودن مشکلی ندارند، چون قبل از تو خر پرین که اسمش پاریکال بود سال‌ها پخش می‌شد و به کسی بر نخورده بود. یا بامزی هم یک خری برای خودش داشت که تلویزیون بارها کلوزآپش را نشان داده بود و آب هم از آب تکان نخورده. حتا یک بار هم در یک قسمت خر بامزی در مسابقه دو یک اسب اصیل را برد، و هیچ اسبی هم شاکی قضیه نشد.
اگر هم مشکل ... چون می‌توان به خر شرک اشاره کرد که در صدا و سیما پخش شده و با دوبله مناسبت این قضیه و خریت خر شرک بومی‌سازی شده. خر سانچو هم که اصلا نصف بار سانچو و نصف بار دون کیشوت روی اوست، پخش تصویرش هرگز مساله‌ساز نشده بود.
راستش جیگر جان، خرهای دیگری هم هستند که تلویزیون بارها و بارها پخش کرده توی کارتون‌ها و انیمیشن‌ها و سریال‌ها و اصلا اتفاقی نیفتاده، پس جیگر عزیز همان‌طور که دیدی مشکل خریت تو نیست.

آقا جیگر 
...


جیگر جان
پس وقتی مشکل خریت تو نیست لابد اصولا با جیگر بودت مشکل دارند. یعنی هر کسی جیگر باشد را ممنوع التصویر یا ممنوع الصدا می‌کنند. به جیگرهایی که در این سال‌ها ممنوع التصویر شدند فکر کن. مثلا ...
راستش جیگرهای دیگری هم هستند که علاوه بر ممنوع التصویری نوشتن نام‌شان هم ممنوع التحریری است که اگر ما بنویسیم ممکن است ممنوع التایپی شویم. پس بگذریم.

جیگرم
اصلا ذهنت را درگیر حقوق جیگری و حقوق خری نکن. ما هم ذهن‌مان درگیر حقوق  دیگر   نیست. این‌طوری آدم دیرتر پیر می‌شود و مشکلی هم پیش نمی‌آید.

جیگر گرامی
همین که جیگر داری و مطابق اصول شخصی‌ات زندگی می‌کنی و همین که کله خری داری که نظریات و مانیفست زندگی‌ت را به زبان می‌آوری جای تقدیر و تشکر دارد. با چنین مشخصاتی که تو داری ما اصلا اگر جای تلویزیون بودیم تو را به عنوان جیگر ماندگار معرفی می‌کردیم. حتا جملات قصارت را جای حرف‌های چگوارا روی در و دیوار می‌نوشتیم. حتا...

جیگر بزرگ
امیدوارم مثل دیگران مهاجرت نکنی. خلاصه کنم: بمون و کارت رو بکن آخه جیگرت رو برم.

با احترام زیاد
پوریا عالمی
حامی وضعیت و حقوق جیگرها و خرها در خاورمیانه
 منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 8 شهریور 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در اینترنت بازنشر می‌کنم)