جمعه، فروردین ۰۱، ۱۳۹۳

نوروزشناسی موضعی / تز اول

- یکی از قشنگ‌ترین سنت‌های وطنی همین ماهی قرمز سر سفره هفت‌سین بود که خوشبختانه الان ملت حاضرند ایدز بگیرند ماهی قرمز نگیرند.

- امسال با همین دو چشم خودم، سر سفره هفت‌سین ماهی چینی هم دیده شد. که با یک نخ پلاستیکی به سر تنگ آویزان می‌شود و یک قلاب فسقلی هم کنارش می‌گذارند که ماهیگیری کنی.
سبزه چینی هم رویت شد. یک ظرف کوچک سبزه که مخزن آبش را زیرش تعبیه کردند و با چیزی شبیه فتیله آب را سبزه می‌رساند.
خدا رحم کند. الان آدم همسر اختیار می‌کند باید وارسی کند ببیند این‌ور آن‌ور ننوشته باشد Made in China. :(

- از قدیم می‌گفتند لحظه تحویل سال هر کسی هر کاری کند تا آخر آن سال به همان کار مشغول است. لحظه تحویل امسال بنده، همچون تمام عمر، مشغول هیچ‌کاری نبودم. :)

- خوشبختانه در مهمانی‌ها امسال کسی دغدغه سیاسی و داخلی ندارد. الان دغدغه مردم بین‌المللی شده و دارند جهانی فکر می‌کنند و تمام ذهن‌شان درگیر جام جهانی است.

- متاسفانه نسبت تلویزیون ایران به ماهواره‌ها، مثل نسبت ساندویچی فری‌کثیف به ساندویچی کنار دستش است. یعنی اگر فری‌کثیف ساندویچ نداشته باشد، مردم به ناچار می‌روند ببینند آن‌ور چی دارد.

- الان آجیل و پسته را به صورت نمادین روی میز می‌گذارند. کاملا هم مشخص است شمارش شده. قدیم همین برخورد را با موز می‌کردند. یعنی هر مهمان یک موز. الان شده هر مهمان سه‌تا فندق، دوتا پسته، یک مشت تخمه ژاپنی.

- این‌که هر دیدی بازدید دارد یک بحث است، اما این‌که صبح بروید دید، عصرش بیایند بازدید، چون شبش دارند می‌روند مسافرت بحث دیگری است.

- عقب و جلو کشیدن ساعت اول بهار و اول پاییز، یکی از دلایل ابتذال مکالمات است. دیالوگ «سه قدیم یا سه جدید؟ ها ها.» که گوینده سیصد بار هم تکرارش می‌کند مایه افسردگی است و به تنهایی می‌تواند یک مهمانی را یخ کند.

- این‌که مهمان‌ها ظرف‌ها را نشسته رها می‌کنند و می‌روند، نوعی شکنجه محسوب می‌شود و میزبان حق دارد از آنان به دادگاه شکایت کند.

- نوروزشناسی موضعی / تز اول :)