سه‌شنبه، آذر ۲۸، ۱۳۹۱

ایرانی‌ها سریع واکنش نشان دادند: ننگ بر سیاست و تخم مرغ انگلیسی           تفاوت ارزش‌های تخم مرغی ما و انگلیس در عکس بالا مشهود است.

ما شک داشتیم که همه چیز زیر سر انگلیس است. اما از وقتی این خبر را خواندیم که «آقای Paul Rae مزرعه‌داری در انگلیس ادعا کرده یکی از مرغ‌هایش تخمی گذاشته است که کوچکترین تخم مرغ در جهان است.» و عکس بالا را دیدیم، متوجه شدیم انگلیس ول‌کن قضیه ما نیست و حالا علاوه بر مغزها و دل‌ها، برای مرغ‌ها و تخم‌های ما نیز دسیسه‌چینی کرده است. چطور؟
این‌طور که؛ الان ملت می‌بینند در ایران تخم مرغ دویست سیصد تومان است. بعد مقایسه می‌کنند که در انگلیس تخم مرغ کوچک شده، بعد حساب کتاب می‌کنند که اگر تخم بزرگ سیصد تومان بیرزد، لابد تخم کوچک 25 تومان است. پس چطور شد؟

1- انگلیس به صورت زیرپوستی ملت را به غرب علاقه‌مند می‌کند.حتا اگر جلال آل احمد الان بزرگراه نبود و همان راه در دست تعمیر سابق بود، الان می‌خواست کتاب بنویسد جای غربزدگی درباره تخم‌زدگی انگلیسی و تخم‌مرغ‌زدگی می‌نوشت.

2- انگلیس با تولید تخم کوچک مرغ و قیمت‌گذاری به بهای 25 تومان، آیا می‌خواهد بگوید با سیاستگذاری انگلیس قیمت‌ها به زمان خاتمی و به تبع آن با برگشتن ارزش تخم مرغ به آن دوران، ارزش‌های جامعه نیز به آن دوران باز می‌گردد؟

انگلیس فراموش نکند که تحلیل‌گران ما مثل قرقی دارند مسائل را رصد می‌کنند و این موضوع دور از چشم آن‌ها نخواهد ماند که اگر ارزش تخم مرغ مهروری به ارزش تخم مرغ اصلاحات برگردد، این ارزش واقعی نیست و کوچک‌شده ارزش‌هاست. اما درست است که تخم مرغ کوچک شده اما جامعه که کوچک نشده و با زاد و ولدی که راه افتاده خیلی هم بزرگ شده. پس اگر اقتصاد ما پویا بود و به جز تورم چیزهای دیگرش هم بزرگ شده بود، الان باید تخم مرغ‌های ما قدر و قد تخم‌های شترمرغ بود. نه این‌که چشم‌مان به دست انگلیس باشد که تخم مرغ به قد تخم فنچ تولید کند.
آیا ما داریم به سمتی می‌رویم که علاوه بر فلسفه باید تخم مرغ ما نیز متاثر از فرهنگ غرب باشد؟

 

فلسفیدن مرغی
در تصویر زیر مرغ با نگاه به تخم مرغ غربی می‌اندیشد و می‌فلسفد که: «چگونه ممکن است من فکر کنم پس هستم گزاره درستی باشد وقتی من تخم می‌گذارم، اما بودنم قطعی نیست؟»


 


عکس‌ها از بازتاب برداشته شده است.