سه‌شنبه، دی ۲۷، ۱۳۹۰

راننده تاکسی چینی محمود احمدی‌نژاد را دوست دارد، حتا

جوانفکر _ ایرنا: جاتون خالی، رفته بودیم چین، شهروندان چینی این روزها بیش از گذشته با ایران آشنا هستند و این در حالی است كه حساسیت خاصی نیز به رفتارهای گستاخانه آمریكا پیدا كرده‌اند.
ما: اتفاقا شهروندان ایرانی این روزها بیش از گذشته با چین آشنا هستند. یعنی صبح که از خواب بیدار می‌شوند چای چینی می‌نوشند لباس چینی می‌پوشند کفش چینی پا می‌کنند با آسانسور چینی می‌سرند پایین و ماشین چینی سوار می‌شوند با موبایل چینی حرف می‌زنند و شنود چینی می‌شوند و تفریح چینی می‌کنند و سر کار ایرانی می‌روند ولی چون کاری نیست و اصولا کاری انجام نمی‌شود به اقتصاد چینی کمک می‌کنند بعد آخر هفته می‌روند خواستگاری و فوبیا دارند که دختر دماغ و گونه و غیره‌اش پلاستیکی باشد و ساخت چین باشد و خانواده عروس هم متاثر از فرهنگ چینی باشند و اصالت‌های فرهنگ ایرانی‌شان الکی باشد. بعد آقا داماد ما که ازدواج می‌کند و بچه‌اش به دنیا می‌آید می‌بیند یک لیبل چسبیده پسا پشت بچه که روش نوشته شده: !‏Made in China
جوانفکر _ ایرنا: جاتون خالی، رفته بودیم چین. همه‌ی راننده تاکسی‌های چین ، یعنی تک تک همگی‌شان، نام برخی از مسوولان ایرانی از جمله آقای احمدی نژاد را نیز بر زبان می‌راندند.
ما: زحمت کشیدید. همین جا هم سوار تاکسی شوید نام برخی از مسوولان از جمله آقای احمدی‌نژاد بر زبان رانده می‌شود. اصلا ورد زبان همه‌ی راننده‌ها است. راننده تاکسی‌ها که هیچی، مسافر هنوز سوار تاکسی نشده اول به مسوولان اشاره مستقیم می‌کند و عرض ادب می‌کند. بله. یعنی شما سوار مترو، اتوبوس، هواپیما حتا ترک موتور سیکلت هم بنشینی می‌بینی اصلا اسم برخی از مسوولان از جمله آقای احمدی‌نژاد از زبان ملت نمی‌افتد و همه دارند حال این عزیزان را می‌پرسند.
جوانفکر _ ایرنا: جاتون خالی، شماری از شهروندان چینی در مصاحبه با ما که ایرنا باشیم ضمن انتقاد از رفتارهای آمریكا ، بر حمایت كشورشان از ایران تاكید داشتند. مثلا جانگ شیائو ، لیه شی ، ما لی شیانگ ، ری یونگ (به طور خلاصه) گفتند: آمریكا بد است و ایران خوب است.
ما: اتفاقا داداش کایکو در حالی که داشت با زنبه بازی می‌کرد از قول شینسه گفت که میتی کومان گفته چین خیلی ایران را دوست دارد. چون مانده بود این همه جنس چینی و بنجل را کجا آب کند. اصلا چینی‌ها باید هم ایران را دوست داشته باشد. چون ایران در حق چین دارد دوستی می‌کند و سنگ تمام می‌گذارد. مثلا دست صنعت تولید را گذاشته زیر سنگ که دست چین باز باشد. البته شینسه، داداش کایکو، زنبه و میتی کومان (به طور خلاصه) از قول مهندس تاتاشی توشه اضافه کردند: چین امیدوار است جایگاه روسیه را در دل ایرانیان به دست بیاورد و به خاطر رسیدن به این هدف والا امکان ندارد از مهندسی فیلترینگ و اینا برای ایرانی‌ها کم بگذارد.
جوانفکر _ ایرنا: شهروندان چینی آقای احمدی‌نژاد را دوست دارند.
ما: حق دارند. البته ما متوجه شدیم این دو سه میلیون شغلی که می‌گویند دولت ایجاد کرده به عنوان صادرات غیرنفتی فرستاده شده چین و آن‌ها دارند برای ایران دورکاری می‌کنند. پس چینی‌ها دوست دارند.
جوانفکر _ ایرنا: جاتون خالی.
ما: ای آقا. گهی زین پشت و رو. شاید جای شما هم خالی شد.
منتشرشده در ستون "بیا چت کنیم"، روزنامه‌ی روزگار، 27 دی 90، شماره‌ی 1613
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)