چهارشنبه، فروردین ۲۳، ۱۳۹۱

یه مرغ دارم روزی چندتا تخم کنه خوبه؟

گفت‌وگوی جنجالی با یک مرغ سر تخم مرغش 

در خبرگزاری مهر و دیگر رسانه‌ها خواندیم قیمت تخم مرغ لحظه‌ای بالا و پایین می‌شود. برای همین از سرکار خانم مرغانه تخم مرغیان دعوت کردیم بیایند روی کاناپه و در مصاحبه‌ی ما شرکت کنند. خانم تخم مرغیان لطفا از توی آن گلدان بیایید بیرون و بفرمایید بنشینید روی کاناپه تا مصاحبه را شروع کنیم.
مرغانه تخم مرغیان: «قدقد قدا. در خدمتم.»
ما: «در خبرها آمده که قیمت تخم مرغ لحظه‌ای بالا و پایین می‌رود. اگر چنین خبری درست است الان وضعیت تخم مرغ‌تان چطور است؟ آیا دارد بالا می‌رود یا پایین؟»
مرغانه تخم مرغیان: «چطور قیمت دلار لحظه‌ای بالا و پایین شود؟ تازه یک شایعه هم شنیدیم که دولت و بانک‌ها مدتی به اندازه‌ی کافی دلار نداشتند و برای همین هی دلار گران شد. خب ما که به اندازه‌ی کافی تخم مرغ داریم پس با توجه به این تخم مرغی که داریم چرا قیمت تخم مرغ‌مان را بالا نبریم؟ آیا ما نباید به جایی برسیم که گران‌ترین و بزرگترین تخم مرغ جهان متعلق به ما باشد و تخم مرغ‌های ما بتوانند در بازارهای بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند؟ آیا با این تخم مرغی که الان مسوولان مربوطه دارند و دست‌شان است آیا می‌توانند در عرصه‌ی بین‌المللی مرغ و تخم مرغ حرفی بزنند؟ آیا ما نباید با سرمایه‌گذاری روی مرغ‌های‌مان به تخم مرغ‌هایی ایده‌آل برسیم؟»
ما: «لطفا به سوال جواب دهید. چرا تخم مرغ گران شد؟»
مرغانه تخم مرغیان: «به چند دلیل. 1- وقت طلا است. 2- طلا و سکه گران شد.»
ما: «چه ربطی دارد؟»
مرغانه تخم مرغیان: «ما از 1 و 2 نتیجه می‌گیریم چون وقت طلا است و تخم کردن وقت زیادی می‌گیرد وقتی طلا گران می‌شود وقت گران می‌شود و با توجه به وقتی که ما برای تخم گذاشتن صرف می‌کنیم طبیعی است که تخم مرغ‌مان گران شود.»

پنج نفری هم نمی‌توانند بخورند
ما: «آیا افسانه و قصه‌ی مرغ تخم طلا را شنیده‌ای؟»
مرغانه تخم مرغیان: «افسانه و قصه؟ قدقدقد قداااا... کلی خندیدم. عزیز من الان تخم من از طلا باارزش‌تره. قدیم ملت نفری پنج تا تخم مرغ می‌شکستند نیمرو می‌خوردند. الان پنج نفری یک تخم مرغ من را هم نمی‌توانند بخورند.»

یه مرغ دارم روزی چندتا تخم کنه خوبه؟
ما: «چه صحبتی با مسوولان تخم مرغی دارید؟»
مرغانه تخم مرغیان: «مسوولان باید بدانند که تخم کردن جزو مشاغل سخت محسوب می‌شه و مرغ برای این کار از ته دلش مایه می‌گذارد و به خودش فشار زیادی می‌آورد تا یک تخم مرغ دست آدم‌ها را بگیرد. که متاسفانه تا حالا مسوولان وزارت کار و تامین اجتماعی به این موضوع توجه نکردند. پس پاسخگوی تلفات مرغ‌های عزیز زیر فشار تخم گذاشتن‌های بی‌رویه باید باشند.»

حتا کوروش هم گفته
ما: «این‌که چندسالی است که هر مرغ در روز دوسه بار تخم می‌گذارد چه تبعاتی در جامعه‌ی مرغی به وجود آورده؟ آیا شما تحت فشار این کار را می‌کنید یا همین‌طوری دوست داریم زیاد تخم کنید؟» 
مرغانه تخم مرغیان: «ما تحت فشار زیاد تخم می‌کنیم. خیلی از هم‌نوعان ما در مرغداری‌ها در بدترین شرایط نگهداری می‌شوند و ازشان به شدت کار می‌کشند. یکی از مرغ‌هایی که توانسته بود از مرغداری جان سالم به در ببرد در گفت‌وگو با شبکه‌ی ام‌آرغ (M.R.Gh TV) گفت که آدم‌ها مرغ‌ها را مجبور می‌کنند مثل گاو زندگی کنند و از صبح تا شب فقط بخورند تا بتوانند روی سه تا تخم کنند. این موضوع خلاف آیین‌نامه‌های حقوق بشری است. حتا در منشور کوروش هم گفته مرغان آزاد هستند روزی هرچندتا که خواستند تخم کنند.»
ما: «ممنون از وقتی که برای انجام این گفت‌وگو گذاشتید. در پایان حرفی حدیثی گله‌ای شکایتی کاری باری چیزی اگر دارید بفرمایید.»
مرغانه تخم مرغیان: «می‌شه روی این کاناپه تخم بگذارم؟»
ما: «نه‌خیر. روی کاناپه چندتا تخم دو زرده بعضی از مسوولان گذاشته‌اند که منتظریم آن‌ها جوجه شود. اما اگر شما واقعا در وضعیت بغرنجی به سر می‌بری و باید حتما همین الان تخم بگذاری، پیشنهاد می‌دهم بروی در آشپزخانه و توی ماهیتابه تخم کنی. که با توجه به بیکاری و تورمی که در جامعه هست، ما یک دل سیر از عزا دربیاوریم و یک نیمروی از تولید به مصرفی بخوریم...»
ئه وا. کجا در رفتی مرغ جان؟


(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم.)