سه‌شنبه، مهر ۰۴، ۱۳۹۱

نصف روز زندان برابر با تراشیدن ریش

هفت نصف روز زندان = دوبار سه‌تیغه و یک‌بار یک‌تیغه؟

سعید قاسمی گفته بود: «اگر حکمی را برای فائزه هاشمی بریدند و نصف روز این خانم زندان رفت، من ریشم را می‌تراشم.»
چند وقت بعد صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، گفت: «من به آن عزیزی که می‌خواهد ریشش را به خاطر زندان رفتن فلانی بتراشد، می‌گویم که مطمئن باشید چند وقت دیگر که محاسن‌تان بلندتر می‌شود قطعا باید همه آن‌ها را بتراشید.»
حالا که فائزه هاشمی در حبس است، موضوعی که تمام بحران‌های بین‌المللی را تحت الشعاع قرار داده، موضوع تراشیدن ریش است.
در همین رابطه سعید قاسمی در پاسخ به تماس‌های یک خبرنگار، چنین واکنشی نشان داده: «در وقت مقتضی جواب را در یک جمع دانشجویی می‌دهم. سلام برسانید، خدانگهدار.»

نظر حقوقی
برزگر، وکیل پایه یک و دو دادگستری، دراین‌باره اظهارنظر کرد: «اگر قرار باشد فرد الف، مدعی به تراشیدن ریش، به خاطر نصف روز زندان رفتن محکوم به کشیدن حبس، ریشش را بتراشد، باید مشخص شود که اگر فرد ب، محکوم یا محکومه، شنبه‌شب دستگیر شده باشد و الان مثلا سه‌شنبه باشد، پس هفت‌تا نصف روز گذشته است، پس مدعی‌علیه، فرد الف، باید چه چیزی را بتراشد؟ یعنی چون هفت نصف روز از حبس فرد ب گذشته، فرد الف باید ریشش را هفت‌بار بتراشد؟ یا می‌تواند دوبار سه‌تیغه کند و یک‌بار معمولی بتراشد؟ متاسفانه قانون‌گذار این موارد را پیش‌بینی نکرده است و این موضوع می‌تواند محل اختلاف و اجماع و انحلال و ارتکاب جرم باشد
وی گفت: «طبق متمم قانون تراشیدن محاسن و زدودن معایب، بند یک، ماده دو، تبصره سه، بن‌بست چهارم، دست چپ، زنگ ششم، اگر فرد الف بگوید به خاطر نصف روز حبس رفتن فرد ب ریشش را می‌تراشد، این حق برای مجاری قانون لحاظ نشده است، که هر بار که فرد الف دلش خواست و ریشش را تراشید، فرد ب را نصف روز زندان ببرند.»
اسفند برزگر خاطرنشان کرد: «گاهی خواهان ممکن است بخواهد ریشش را بتراشد اما نخواهد با خلط مبحث موضوع را طوری در محضر دادگاه طوری بیان کند که دادگاه مکلف شود برای نتراشیدن ریش خواهان، خوانده را نصف روز در حبس نگه دارد یا ندارد، که چون تکلیف خوانده باید در دادگاه شعبه مرتبط دیوان متعالی غیراداری مشخص به تشخیص شاخص شده باشد، دادگاه محل اقامه دعوی محلی از اعراب ندارد و حتا اگر حکم به نتراشیدن یا به تراشیدن بدهد، به هر حال خواهان می‌تواند با استناد به متمم قانون تراشیدن محاسن و زدودن معایب، بند شش، ماده پنج، تبصره چهار، بن‌بست سوم، دست چپ، زنگ اول، بزند زیر 
حرفش و به رای دادگاه استعفال، استتنتاج، استخراج و یا استنکاف نکند.»

وی گفت: «به زبان ساده یعنی زدن این حرف مسوولیت اجرایی برای فرد الف ایجاد نمی‌کند که ریشش را بتراشد. همان‌طور که برای مسوولان اجرایی که مسوولیت اجرایی هم دارند حرف زدن کنتور ندارد و آن‌ها هر چه می‌خواهد حرف می‌زنند.»
این وکیل پایه یک و دو دادگستری گفت: «در هر صورت اگر رای دادگاه حکم به تخفیف محکومیت بدهد، مدعی به تراشیدن ریش، به جای زدن ریش به صورت کامل می‌تواند از تخفیف قضایی استفاده کرده، و رییش را به صورت پرفسوری بزند. البته زدن ریش به مدل‌های دیگر با نظر مراجع ذیصلاح خالی از اشکال بوده و در کل هر کسی هر طوری دوست دارد بتراشد اما دنبال بهانه نگردد.»
برزگر با ابراز امیدواری به حل مشکل حضور هیات منصفه در دادگاه، پیش‌بینی گفت: «به زودی شاهد برگزاری دادگاه‌های بی‌ربط در آرایشگاه‌ها و سلمانی‌ها خواهیم بود، که حضور مشتریان سلمانی می‌تواند از بار منفی نبودن هیات منصفه بکاهد. هر چند برای تراشیدن ریش از این به بعد این استاد سلمانی است که تصمیم می‌گیرد نه خواهان، خوانده یا مدعی‌علیه. خودتان اعلم هستید.»
 (طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در اینترنت بازنشر می‌کنم)