پنجشنبه، آبان ۱۹، ۱۳۹۰

این دفعه علی لاریجانی

علی لاریجانی چی بود؟
ما نمی‌دانیم علی لاریجانی چی بود. یعنی طبق تحقیقاتی که کردیم علی لاریجانی در ابتدا چیزی نبود، نه این‌که چیزی نباشد، چیزی بود اما چیز به خصوصی نبود، یعنی سمت دولتی نداشت. مثل خیلی‌ها که اول چیزی نیستند بعدها چیزی می‌شوند. علی لاریجانی هم در ابتدا چیزی نبود ولی بعدها چیز شد، یعنی علی لاریجانی شد.

علی لاریجانی چی شد؟
علی لاریجانی در بچگی علی کوچولو بود. همه صداش می‌کردند: «علی کوچولو... علی کوچولو.» بعد او می‌گفت: «چیه؟» آن‌ها می‌گفتند: «هیچی.» علی می‌گفت: «هیچی نه و پیچ پیچی.» آن‌ها می‌گفتند: «آر.پی.جی.» علی می‌گفت: «نه بابا.» آن‌ها می‌گفتند: «زن بابا.» علی می‌گفت: «تو فرزند، من بابا.» آن‌ها می‌گفتند: «اوهوکی.» علی می‌گفت: «زکی.» و این طوری بود که علی لاریجانی فن مباحثه را به خوبی آموخت و بعدها توانست در نطق‌ها و مصاحبه‌هایش دیگران را توجیه یا مجاب یا شیرفهم یا زورچپون کند.

وقتی بزرگ شدید می‌خواهید چه کاره شوید؟
یک بار معلم ادبیات علی لاریجانی به آن‌ها برای موضوع انشا گفت که دوست دارند وقتی بزرگ شدند چه کاره شوند؟
علی لاریجانی این‌طوری انشا نوشت: «با سلام به معلم خوبم که این موضوع انشا را در اختیار من قرار داد. من دوست دارم وقتی بزرگ شدم بزرگ شوم. پایان.»

علی لاریجانی اینا چندتا بودند؟
پنج تا. چرا پنج تا؟ پس چندتا؟ شش تا. اما آن پنج‌تا لاریجانی، پنج برادر هستند، یکی از یکی بهتر. جواد، صادق و باقر و فاضل هم به ترتیب از جوادترین، صادق‌ترین، باقرترین و فاضل‌ترین لاریجانی‌های مقیم مرکز هستند که هر کدام در کسوت خودشان پیش‌کسوت هستند. ما که بخیل نیستیم، آفرین به هر پنج‌تاشان.

علی لاریجانی چی شد که بزرگ شد؟
علی لاریجانی وقتی کوچک بود خیلی کوچک بود. وقتی بزرگ شد خیلی بزرگ شد و رییس مجلس شد، که الان برای‌تان تعریف می‌کنم جریانش چی است.

علی لاریجانی وزیر ارشاد می‌شود
وقتی سیدمحمد خاتمی، وزیر وقت وزارت ارشاد دولت هاشمی رفسنجانی، استعفا داد علی لاریجانی شد وزیر ارشاد.

علی لاریجانی رییس صدا و سیما می‌شود
وقتی لاریجانی شد رییس صدا و سیما، دو سه تا شبکه بیشتر نداشت. او اولین کاری که کرد از این دو سه تا شبکه هی کپی و زیراکس گرفت و آن‌ها را تبدیل کرد به هفت تا. به نظر ما عیبی که نداشت همین شبکه‌ی یک و دو را نگه می‌داشت و به‌شان می‌رسید، چهار پنج‌تا شبکه‌ی خصوصی یا نیمه‌خصوصی راه می‌انداخت. ما را باش. چه می‌گوییم؟ آن موقع‌ها که خصوصی‌سازی مد روز نبود. تازه هر چیزی هم خصوصی بود عمومی‌اش می‌کردند. حالا که گذشته‌ها گذشته، اصلا بگذریم.

صدا و سیما تحقیق و تحفص می‌شود
که وقت نشد. و برای مجلس کار مهمی پیش آمد و به موضوعات دیگری رسید. حالا که گذشته‌ها گذشته، اصلا از این موضوع هم بگذریم.

علی لاریجانی رییس مجلس می‌شود
علی لاریجانی در اصل علی اردشیر لاریجانی است که در اصل لاریجانی نیست و در اصل متولد نجف است که در اصل در قم نامزد نمایندگی مجلس شد و در اصل از قم وارد مجلس شد و در اصل این‌طوری بود که شد رییس مجلس، با سعی و تلاش. و هیچ ربطی هم به قضا و قدر نداشت. مبارکش باشد.

علی لاریجانی و مشروط
علی لاریجانی مشروط بود. البته در مدرسه نه. او نفر اول بود. مثلا سال 58 رتبه‌ی اول رشته‌ی ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف را کسب کرد. او همیشه مشروط بود. تک ماده نبود، فقط مشروط بود. یعنی هر کاری می‌کرد مشروط بود. یعنی یک طوری بود که نه سیخ بسوزد نه کباب. نه میخ کج شد، نه نعل. شرطش این بود که اگر مسابقه است نتیجه برد برد شود یا باخت باخت.
از او پرسیدند: «چرا؟»
گفت: «این‌طوری کسی نمی‌گوید باختن گریه نداره. کاپیتان عرضه نداره.»

علی لاریجانی رای اعتماد مشروط می دهد
همین‌طوری بود که وقتی جلسه‌ی استیضاح در مجلس برگزار شد لاریجانی گفت: «رای اعتماد مشروط بدهید.» آن لحظه هیچ‌کس نفهمید چرا. اما ما می‌دانستیم. در بند قبل توضیح دادیم.

علی لاریجانی و ادامه
در انتها ما بیوگرافی علی لاریجانی باید بگوییم که علی لاریجانی ادامه دارد در سرخط خبرها، مشروط یا غیرمشروط. پایان.
منتشرشده درستون "پیدا کردن حلقه‌ی گمشده..." هفته‌نامه‌ی طنز و کارتون "جدید"، شماره‌ی 23، 17 آبان 1390


این دفعه فرج‌الله سلحشور؛ نوبل فرج