سه‌شنبه، اردیبهشت ۱۲، ۱۳۹۱

مجلس هشتم یا اجلاس صدا؟

کاناپه به صداهای برتر جایزه می‌دهد:
مجلس هشتم یا اجلاس صدا؟


دل بدهید می‌خواهم یک چیزی برای‌تان تعریف کنم. شاید باورتان نشود ولی باور کنید یک سمتی داریم با عنوان "معاونت صدا". البته این معاونت صدا، در واقع معاون رییس صدا و سیما است. پس صدا یک رییس دارد یک معاون. البته سیما هم برای خودش رییس دارد. معاون هم دارد. که ربطی به بحث ما ندارد.
حالا شاید بپرسید کار معاونت صدا چیست؟ معاونت صدا کارش این است که صدای خوبی در کشور تولید شود. ما نمی‌دانیم این‌که مسوولانی که صدا می‌دهند و صدای مردم را در می‌آورند، مربوط به این معاونت می‌شود یا نه.
به همین مناسبت، حسین صوفی، که معاونت صدای کشور است، آمد روی کاناپه نشست و از حضور 26 کشور جهان در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس صدا خبر داد. همان‌طور که دیدید در کشور چیزی به اسم «اجلاس صدا» هم داریم که باید جای پر سر و صدا و شلوغی باشد.
ما هم امروز برندگان این جشنواره را معرفی می‌کنیم. این شما و این هم صدادارترین‌ها؛
 
صداهای برتر
صدادارترین: مجلس هشتم به صورت دسته‌جمعی به عنوان صدادارترین مجلس تاریخ معرفی می‌شود. این مجلس ثابت کرد حتا اگر از دیوار مجلس صدا در بیاید، از کرسی مجلس صدا در بیاید، امکان ندارد از نماینده‌ی مجلس صدا در بیاید. همچنین پیشنهاد می‌شود اسم مجلس به اجلاس صدا تغییر کند. 
 
بی‌سر و صداترین: جایزه‌ی یک عمر کار بی‌سر و صدا تقدیم می‌شود به آن نماینده‌هایی که آن عقب نشستند و حال می‌کنند و بی‌سر و صدا می‌آیند مجلس و بی‌سر و صدا می‌روند خانه و گاهی هم سری به حوزه انتخابی‌شان می‌زنند و اساسا و اصولا اگر کارمند بایگانی سازمان تامین اجتماعی هم بودند فرقی نداشت. در هر حالت آقای سعید مرتضوی را که می‌دیدند خوشحال می‌شدند و اول سلام می‌کردند. در مجلس به این زبان‌بسته‌ها می‌گویند "فراکسیون کر و لال‌ها".
 
خوش‌لهجه‌ترین صدا: این جایزه اهدا می‌شوه به نماینده ارومیه، قاضی‌پور. (اصولا ما از کسی که لهجه‌اش را پنهان نمی‌کند خوش‌مان می‌آید.)
صدا و شعرترین: این جایزه اهدا می‌شود به نماینده صومعه سرا، کاظم دل خوش، به شرطی که دیگر در نطقش شعر نخواند.
 
عایق صداترین: جایزه‌ی عایق‌ترین سیاست‌گذاری‌ها برای این‌که صدایی شنیده نشود اهدا می‌شود به وزارت فرهنگ و ارشاد.
هم‌صداسازترین: این جایزه تعلق می‌گیرد به عزیزانی که در سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط با مطبوعات با تلاش شبانه‌روزی به شکل زیبایی در هم‌صداسازی رسانه‌ها می‌کوشند.
خوش‌صداترین: جایزه‌ی خوش‌صداترین به صورت مشترک اهدا می‌شود به آقایان رسایی، زاکانی و ابوترابی که سه‌تایی هم خوش‌صدا هستند هم جلوی باد می‌نشیند و از توی میکروفن مجلس در صحن علنی خوش‌صدایی تولید می‌کنند.
صدای کمکی: این جایزه تعلق می‌گیرد به کل صدا و سیما که هر وقت لازم است صدای کمکی در می‌آورند که سر و صداها بخوابد.
 
تک‌صداترین: دست بر قضا این جایزه اهدا می‌شود به علی مطهری هر چند یک دست صدا ندارد. علی مطهری در این باره گفت: «پس دستم رو بگیر... دستم را تو بگیر...»
صدامخفی‌ترین: این جایزه متعلق است به اسفندیار رحیم مشایی که هر کاری کرد و هر سازی زد صبح صدایش در آمد.
صداترین بی عمل‌ترین: به خاطر هفت هشت ده سال تلاش شبانه‌روزی که بیشترین حجم مصوبه را در طول تاریخ توانستند به بار بنشانند این جایزه اهدا می‌شود به هیات دولت و توابع.
جایزه‌ی حنجره‌طلاترین صدا: این جایزه که مهم‌ترین جایزه اجلاس صدا است اهدا می‌شود به آقای محمود احمدی‌نژاد که با ممارست زیادی که به خرج داد ثابت کرد تنها صدا نیست که می‌ماند و اثرات بعضی‌ها از صدای‌شان بیشتر می‌ماند.
***
 
صدای بی‌صداترین: این جایزه تقدیم می‌شود به روزنامه‌نگارن و اهالی رسانه و رادیو که با صدای بی‌صدا مثل یک کوه بلند مثل یک خواب کوتاه یه مرد هستند... یه مرد.بله. دم‌تان هم گرم. 
 
 
 
 
منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 12 اردیبهشت 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم)