دوشنبه، خرداد ۰۸، ۱۳۹۱

شرکت تبر و شرکا رسما اعلام کرد: تیشه به ریشه شما می‌زنیم

در ادامه‌ی قطع‌کاری‌های صورت‌گرفته، درخت 830 ساله‌ی امامزاده محمد روستای گرجی‌کلای ساری را – هم - قطع کردند. به همین مناسبت با یکی از زحمت‌کشان که ترتیب قطع درخت را داده بود، یک گفت‌وگو ترتیب داریم. ایناهاش؛

گفت‌وگو با قاطع
: چرا درخت 830 ساله را قطع کردید؟
- ما اصولا قطع می‌کنیم. یعنی ما اقدام قاطعانه را دوست داریم. وقتی درخت 830 ساله را قطع کنی حساب کار دست این نهال‌های زپرتی می‌آید.
: قطع کردن درخت 830 ساله چندساعت زمان برد؟
- پنج شش ساعت. که این چیزی نیست. ما معتقدیم باید با حوصله قطع کرد که دوباره جوانه نزند. پنج شش ساعت که چیزی نیست. شما بگو پنج شش سال ما حاضریم پاش بنشینیم تا خشک شود.
: به نکته‌ی نازی اشاره کردید. چرا ریشه‌ی درخت 830 را خشک نکردید؟
- تجربه ثابت کرده خشک کردن ریشه خیلی زمان و هزینه می‌برد و متاسفانه چیزی که ریشه درست و حسابی داشته باشد به این راحتی‌ها خشک نمی‌شود. برای همین به این نتیجه رسیدیم قطع کنیم. قطع کردن خیلی ساده‌تر است. زمان زیادی هم نمی‌برد. ولی همین که با تیشه بزنی به ریشه درخت 830 ساله نهال‌مهال‌ها و بوته‌موته‌ها ریشه‌شان را زرد می‌کنند و خودشان خود به خود خشک می‌شوند.
: آیا برای قطع کردن درخت 830 ساله دلیل خاصی داشتید؟
- بله. درخت 830 سالش بوده. پس از قرن ششم و هفتم هجری خاطره داشته و مشکوک به این بود که از سعدی شیرازی هم خاطره داشته باشد. می‌گویند سعدی در یکی از سفرهایش شب را زیر همین درخت خوابیده بوده. این درخت رازهایی از سعدی در سینه داشته که اگر زبان باز می‌کرد خیلی چیزها به هم می‌ریخت. پس وقتی کتاب شاهدبازی در ادبیات فارسی ممنوع اعلام می‌شود و از بازار جمع می‌شود طبیعی است که درخت 830 را هم قطع کنیم.
: دیده شده که در تلویزیون خیلی علاقه‌مند هستند بگویند بزرگترین ساندویچ و کیک و جوراب و زیرشلواری و چیزهای بزرگ دیگر برای اولین بار در ایران تولید شده. چرا این درخت بزرگ را قطع کردید؟
- ما دوست داریم چیزهای بزرگ قدیمی را کوچک کنیم. اما دوست داریم موضوعات کوچک خودمان را بزرگ کنیم. دراین‌باره می‌توانید به بزرگنمایی کارهای دولت در تیترهای روزنامه‌ی ایران توجه کنید.
: شما جز قطع چیزهای بزرگ قدیمی و تاریخی آیا احتمالا – فرض محال که محال نیست – به کاشتن هم فکر می‌کنید؟
- بله. باید بگویم به همت برادرا چهارتا نهال جای این درخت کاشته شده که طبق برنامه‌ریزی‌هایی که کردیم قرار است تا سال دیگر اعلام کنیم این نهال‌ها تبدیل به درخت هزار ساله شده‌اند.

آگهی تجاری شرکت تبر و شرکا
اگر ریشه دارید، اگر سایه‌گستر هستید، اگر عمر مفیدتان زیاد شده، نگران نباشید.
ما با اقدام قاطعانه تیشه به ریشه شما می‌زنیم و شما را قطع می‌کنیم. همین الان با ما تماس بگیرید.
منتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 8 خرداد 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم)