شنبه، خرداد ۰۶، ۱۳۹۱

وزیر کار چینی‌ها یا وزیر بیکاری ما؟

وزیر کار آقای احمدی‌نژاد روی کاناپه دراز شد و مجوز واردات کارگر چینی را صادر کرد.
ما گفتیم: «ببخشید شما وزیر کار چین هستید یا وزیر بیکاری ما؟»
وزیر کار آقای احمدی‌نژاد همان‌طور که روی کاناپه دراز بود گفت: «برای اشتغال کارگران چینی، من با استفاده از اختیاراتم دستور سریع رفع مشکلات حضور نیروی انسانی چینی در پروژه آزاد راه تهران – شمال را صادر کردم.»
ما گفتیم: «باز جای خوشحالی است که وزیر کار برخلاف وزیرهای دیگر اختیارش دست خودش است. دیده شده که وزیرهای دیگر در موضوعات اقتصادی و غیره دچار بی‌اختیاری هستند و هی کار دست مردم می‌دهند.»

به همین مناسبت ما چند سوال طرح می‌کنیم:

1- عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، متولد 1346 در چالوس، شغلش چیست؟
الف- وزیر کار چین.
ب- وزیر بیکاری ما.
پ- وزیر کار آقای احمدی‌نژاد و توابع.

2- چرا وزیر کار ایران برای بیکاران چینی در ایران کار درست کرد؟
الف- چون از قدیم گفتند آدم باید خودش نان و آب بخورد اما جلوی مهمان نان و  روغن بگذارد. پس این‌طوری ما پلیتیک زدیم و همه فکر می‌کنند بیکاری در ایران ریشه‌کن شده پس مجبور به واردات کارگر از چین شدیم.
ب- چون اختیارش دست خودش است.
پ- چون کاری به این کارها و بیکاری ما ندارد و کار خودش را می‌کند.

3- حالا که وزیر کار ایران مشکل کار چینی‌ها را حل کرده و گفته از چین کارگر وارد کنیم، دیگر از چین چه چیزهایی وارد کنیم که مشکلات حل شود؟
الف- با توجه به هزینه‌ی بالای مراسم نامزدی و نامزدبازی، از چین نامزد وارد کنیم که نامزدبازی ارزان بیفتد.
ب- با توجه به هزینه‌ی بالای ازدواج و مهریه و غیره، از چین عروس وارد کنیم که عروسی ارزان بیفتد.
پ- با توجه به وضعیت مادرزن و خواهرشوهر در مملکت که در زندگی آدم دخالت می‌کنند، از چین تعدادی مادرزن و خواهرشوهر وارد کنیم.

4- با توجه به این‌که قرار است هیات اقتصادی همراه آقای احمدی‌نژاد در ماه ژوئن برای شرکت در نشست شانگهای به چین سفر کند کدام احتمال زیر بیشتر حال می‌دهد؟
الف- هیات همراه و غیره را به عنوان صادرات غیرنفتی بفرستیم چین. تا از روی آن قالب‌گیری کنند سپس چین آقای احمدی‌نژاد را در تیراژ انبوه و با قیمت ارزان تولید کند. بعد آقای احمدی‌نژاد چینی را به سراسر کشورهای دنیا و کرات دیگر صادر کنیم که جهان از موهبت هیات برخوردار شود و همه شاد شوند.
ب- با توجه به این‌که چین بازار دنیا را قبضه کرده، هیات همراه و غیره را بفرستیم چین تا به اقتصاد آن‌ها نفوذ کند تا به سر سال نکشیده چین از بزرگتترین صادرکننده جهان تبدیل به بزرگترین واردکننده جهان شود. این‌طوری همه کشورها با ما دوست می‌شوند.
پ- ما دل‌مان شور می‌زند. چون این چینی‌ها فرش کاشان را با آن همه ظرافت عین خودش تولید می‌کنند و می‌فروشند. از کجا معلوم از روی هیات همراه و غیره هم نزنند و تقلبی‌اش را به کشور پس نفرستند؟ آیا ما باید باز هم شاهد فرار مغزها باشیم؟

پیش‌بینی
با این سرعتی که ما داریم پیش می‌رویم، تا چندوقت دیگر گوشه‌ی ایران را بزنی بالا می‌بینی زیرش نوشته شده: Made in Chinaمنتشرشده در روزنامه‌ی اعتماد، 6 خرداد 91 
(طنزها را همان‌طور که در مطبوعات منتشر می‌شود، با حذف و تعدیل، در وبلاگ بازنشر می‌کنم)